NICOLAE NASTA
Secretar de stat pentru relaţia cu Parlamentul
și 
calitatea vieții personalului


Date personale

Data naşterii: 12.10.1963
Starea civilă: căsătorit, patru copii

Educaţie şi formare

2014-2015            Institutul Diplomatic Român - Politică Externă şi Diplomaţie

2006-2008            Master Securitate Comunitară şi Terorism

2001-2005            Licenţiat în Drept şi Ştiinte Juridice



Experienţă profesională

1994-2012          Administrator - Director General, NG INTERNATIONAL IMPEX S.R.L. (TOP GUN). 
                           Domeniul de activitate: magazine specializate în comert arme autoapărare, vânătoare şi tir sportiv.

 

Activitate politică


2016-prezent      Secretar General - Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor.
                           Preşedinte - Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor Ilfov. 
2012-2016          Senator şi Vicelider Grup Senatorial ALDE - Senatul Romaniei.
                           Membru în Comisia de Apărare şi Siguranţă Naţională a Senatului României 

 

Distincții și decorații

Emblema de Onoare a Medicinei Militare - 18.08.2017;
Emblema de Onoare a Forțelor Terestre - 23.04.2018;
Emblema de Onoare a Comunicațiilor și Informaticii - 14.07.2018;
Emblema de Onoare a Forțelor Aeriene - 20.07.2018;

Emblema de Onoare a Forțelor Navale - 15.08.2018;
Emblema de Onoare a Resurselor Umane - 09.10.2018
Emblema de Onoare a Pensiilor Militare - 20.10.2018

Limbi străine cunoscute

Engleză - fluent.

Suedeză - fluent.


 


 
Top